Fenomenalne, maleńkie, mobilne domki, które obserwujemy od lat na Instagramie i Pintereście. Jeśli chcecie zobaczyć, jak pięknie można mieszkać na 20 metrach kwadratowych, to koniecznie odwiedźcie te profile:

Dream Big Live Tiny
Tiny Houses
Prefab & Small Homes
New Frontier Tiny Homes
Fern The Bus

No, ale my mamy do dyspozycji więcej metrów, bo aż szalone 35. 🙂 I nowe prawo budowlane pozwala stawiać takie budynki gospodarcze / domki letniskowe na zwykłe zgłoszenie. Przeważnie są to drewniane domki szkieletowe z dwuspadzistym dachem i nieużytkowym poddaszem lub antresolą (gdzie w praktyce będzie można postawić łóżka i przekształcić budynek na mieszkalny). Najpopularniejsze (i najbardziej ustawne) wymiary to 7 metrów / 5 metrów (licząc po zewnętrznym obrysie).

7 PUNKTÓW, PRZEZ KTÓRE WARTO PRZEJŚĆ, ZANIM SIĘ CZŁOWIEK ZDECYDUJE NA KONKRETNY PLAN.

  1. Nie zostawiaj schodów na koniec. Jeśli planujesz antresolę lub poddasze, musisz od początku uwzględniać schody w swoim pomyśle. Będzie to wyzwanie, bo schody mają swoje minimalne wymiary, szerokość i wysokość stopni. Do tego musisz brać pod uwagę miejsce, w którym wchodzą na górę – żeby się nie okazało, że wchodzący po nich człowiek będzie się walił głową o dach.
  2. Koza, czyli mały, wolnostojący piecyk to rozwiązanie wręcz stworzone dla tak małego domku. Dzięki niej będziesz niezależny od ewentualnych problemów z prądem i szybko ogrzejesz tak małą przestrzeń. Tylko pamiętaj, że drewniane domki szybko płoną, więc musisz taką kozę (jak i jej komin) solidnie zabezpieczyć, a domek ubezpieczyć.
  3. Zapomnij o osobnych pralniach, garderobach i kotłowniach. Tu musisz połączyć salon z kuchnią i zadowolić się jedną, niewielką łazienką. Przy projektowaniu bierz pod uwagę faktyczne wymiary mebli i pomieszczeń – a nie swoje wyobrażenie o skali na rysunku 😉
  4. Każdy metr kwadratowy będzie na wagę złota, więc nie marnuj przestrzeni. Przydadzą się wszelkie tricki na schowki w schodach, w skosach dachu lub pod szafkami kuchennymi. Tu masz garść inspiracji (klik).
  5. Projektowanie będzie trochę walką światła z użytecznością. Bo z jednej strony będziesz chciał mieć jasny, dobrze doświetlony dom z wielkimi oknami – a z drugiej strony na takiej ścianie z dużymi oknami nie postawisz ani szafy ani półki. No, chyba że obudujesz okno (i to może okazać się strzałem w dziesiątkę).
  6. Bądź dokładny w projektowaniu. Nie licz sobie radosnych 7 metrów na 5. Odlicz grubość ścian i ścianek działowych. Policz dokładnie, ile ma blat kuchenny, ile stół, pralka lub toaleta. Bierz pod uwagę fakt, że drzwi się otwierają, a krzesła muszą się od stołu odsuwać. Papier milimetrowy Twoim przyjacielem 🙂
  7. Pamiętaj o tym, o czym się zwykle nie pamięta, czyli: o pralce/suszarce, o bojlerze, o miejscu na kosz na śmieci, o miejscu na drewno do kozy, o miejscu na buty przy wejściu.